Traže za 20 odsto veće plate
Sindikat Vojske Crne Gore (SVCG) uputiće Ministarstvu odbrane zahtjev da se od 1. januara 2017. godine zarade u VCG povećavaju tako što će prosječna neto zarada zaposlenih u VCG biti najmanje 20 odsto veća od prosječne zarade u državi, kazao je za „Dan“ predsjednik tog sindikata Mladen Burić. On je istakao da je povećanje od 16 odsto, koje je na poslednjoj sjednici prihvatila Vlada, prihvatljivo u ovom momentu, s obzirom na budžetska ograničenja.
Prosječna zarada u VCG trenutno je oko 470 eura, što je manje od prosječne zarade u državi, koja je oko 500 eura.
– U vezi s usvajanjem Uredbe o zaradama lica u službi u Vojsci CG, iz Sindikata Vojske CG smatraju da je povišica od oko 16 odsto u ovom momentu prihvatljiva, jer se više nije moglo izdejstvovati zbog planiranih budžetskih sredstava za ovu godinu. Mi smo preko socijalnog dijaloga sa poslodavcem naglasili da ovo smatramo kao „kolateralnu korist“, a da ćemo blagovremeno, radi planiranja budžetskih sredstava, uputiti zahtjev za povećanje zarada u 2017. godini – ukazao je Burić.
On je naveo da je SVCG 16. juna imao sjednicu glavnog odbora, na kojoj je jednoglasno donijeta odluka da se Ministarstvu odbrane uputi zahtjev o povećanju od 1. januara naredne godine. Ističe da bi se usklađivanje vršilo šestomjesečno.
– Od svih potrošačkih jedinica državnog budžeta samo zarade zaposlenih u Vojsci Crne Gore nijesu povećavane od oktobra 2007. godine. Trenutno je prosječna zarada u Vojsci Crne Gore za oko šest odsto niža od prosječne zarade u državi. Za nas je neprihvatljivo da minimalnu potrošačku korpu za četvoročlanu porodicu sebi može priuštiti samo nekoliko pojedinaca u čitavoj vojsci – istakao je Burić za „Dan“.
On objašnjava da su specifičnosti vojnog poziva, njegova težina i sve opasnosti koje nosi, prepoznavane i adekvatno vrednovane kroz sva vremena postojanja vojske na ovim prostorima.
– Poslednjih nekoliko godina pripadnici naše vojske podnijeli su najveći teret pri saniranju posledica u svim vanrednim situacijama, a da ne pominjemo koliko je bilo povređivanja, a nažalost i smrtnih slučajeva pri obavljanju profesionalnih zadataka – navodi on.
Burić ističe da je takav zahtjev MO upućen 21. juna.
– Vojni poziv je odgovoran, zahtjevan, težak i rizičan po život i zdravlje, a veoma slabo plaćen. Da je to tako potvrđuje i činjenica da u Vojsci CG nema djece funkcionera, političara i biznismena – zaključuje Burić.
Prema usvojenoj uredbi, koeficijent za osnovnu zaradu admirala iznosi 12, viceadmirala 11,60, kontraadmirala 11, brigadnog generala-komodora 10,20, pukovnika-kapetana bojnog broda 7,50. Za potpukovnika-kapetana fregate određen je koeficijent od 6,90, za majora-kapetana korvete 6,30, za kapetana-poručnika bojnog broda 5.70, za poručnika fregate 5,50, a za potporučnika-poručnika korvete 5,30.
Za podoficire su određeni koeficijenti od 3,45 do 4,95, za vojnike po ugovoru od 5,75 do 5,95.
– Profesionalnom vojnom licu pripada dodatak ako je na dužnosti načelnika Generalštaba Vojske, zamjenika načelnika Generalštaba, komandanta, zamjenika komandanta bataljona i komandira čete u iznosu od 10 odsto osnovne zarade. Za zamjenika komandanta, komandira, zamjenika komandira čete, načelnika ili šefa, glavnog, odnosno prvog, podoficira u jedinicama Vojske i instruktora u Centru za obuku pripada dodatak u iznosu od osam odsto osnovne zarade – navodi se u uredbi.
Dodaci na zaradu
Uredbom su definisani dodaci za specifične dužnosti. Profesionalnom vojnom licu, ako vrši specifičnu dužnost, pripada dodatak za ukrcanje, ronilački dodatak, dodatak za probni let, padobranski, za dužnosti u jedinici specijalnih snaga, za uništavanje neeksplodiranih ubojnih sredstava, za rad na izdvojenom visinskom vojnom objektu, planinski, požarni dodatak, za dežurstvo i dr.